Domy prefabrykowane. Jak zbudować dom w kilka tygodni?

Współczesnych domów nie buduje się już przez kilka lat. Coraz większą popularnością cieszą się domy prefabrykowane, których budowa zajmuje od kilku tygodni do kilku miesięcy. Czym charakteryzuje się ta technologia budowlana?

Dom z prefabrykatów, czyli jaki?

Dom z gotowych elementów powstaje w hali produkcyjnej. Optymalne warunki panujące w halach sprawiają, że poszczególne elementy są wykonane w sposób bardzo dokładny. Nie ma problemu z ich późniejszym połączeniem. Prefabrykaty docierają na miejsce budowy w gotowych do montażu elementach. Jedyną pracą poprzedzającą montaż jest wylanie fundamentów. Jednocześnie jest to jedyna praca na mokro, którą możemy wykonać wyłącznie w sprzyjających warunkach pogodowych. Domy prefabrykowane nie wymagają prac na mokro, dzięki czemu mogą być montowane o każdej porze roku. W czasie prac nie występują także przerwy technologiczne (jak ma to miejsce w tradycyjnym budownictwie murowanym). Dzięki temu czas wykonania kompletnego domu wynosi od kilku do kilkunastu tygodni.

Rodzaje domów prefabrykowanych

Pojęcie domów prefabrykowanych jest dość ogólne. Jest wiele technologii budowlanych, które opierają się na budowie domów z gotowych elementów. W Polsce największą popularnością cieszą się domy o konstrukcji szkieletowej. Owa technologia, jak sama nazwa wskazuje, polega na wykonaniu szkieletowej konstrukcji nośnej. Gotowe elementy są zazwyczaj stworzone z drewna, jednak w ofertach producentów pojawiają się także szkielety stalowe. Szkieletowe domy drewniane mają przeważnie do 6 metrów szerokości oraz do 9 metrów długości. Mogą być wykorzystane jako domy letniskowe bądź całoroczne. Jedną z popularnych konstrukcji szkieletowych są domy kanadyjskie. Tak zwane kanadyjczyki wyróżniają się szybkim czasem wykonania oraz zadowalającymi parametrami termoizolacyjnymi. W ofertach producentów pojawiają się kanadyjskie budynki energooszczędne, a nawet domy pasywne. Tego rodzaju domy drewniane wyróżniają także atrakcyjne ceny wykonania. Domy kanadyjskie będą tańsze w wykonaniu niż obiekty murowane o podobnej kubaturze, tańsza jest także budowa domu tego rodzaju.

Kolejnym interesującym rodzajem budynków prefabrykowanych są domy z keramzytobetonu. Wyróżniają się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną (co charakteryzuje domy pasywne) oraz szybkością montażu. Projekty domów keramzytobetonowych są dość zróżnicowane, dzięki czemu łatwo wybrać obiekt o bardziej nietypowej, eleganckiej kubaturze. Warto także dodać, że tego typu domy modułowe powstają zazwyczaj z elementów wielkoformatowych. Ich ostateczny rozmiar oraz kształt jest oczywiście uzależniony od projektu. W fabryce przygotowuje się kompletne moduły. Ściany posiadają już otwory okienne oraz rozprowadzenie instalacji elektrycznej.

Domy pasywne, jak domy z prefabrykatów keramzytobetonowych, wymagają dużej precyzji montażowej. Pewnym problemem może okazać się waga poszczególnych elementów. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie doświadczonej ekipy wykonawców, która posiada projekty domów prefabrykowanych, przygotuje materiały w hali produkcyjnej i zapewni pełną usługę montażową.

A może gotowe domy z prefabrykatów małowymiarowych?

Dom z gotowych elementów małowymiarowych to kolejne ciekawe rozwiązanie, głównie ze względu na to, że budowa domu tego rodzaju nie jest absorbująca czasowo. Wielkość prefabrykatu nie przekracza wysokości jednej kondygnacji budynku. Wyróżniamy tutaj takie materiały na domy pasywne, jak:

Panele PCW – tworzą szalunek tracony. Ściany zewnętrzne przybierają grubość do 19 cm. W ich wnętrzu znajdują się specjalne komory przeznaczone do wylania zaprawy cementowej. Gotowe domy z paneli PCW wymagają jeszcze wykonania ocieplenia elewacji. Technologia ocieplenia może być taka sama, jak w przypadku budynków wznoszonych w technologii murowanej. Dzięki temu kubatura nie wyróżnia się spośród innych zabudowań.

Płyty zrębkocementowe – składają się ze zrębków drewnianych, sprasowanych z masą cementową oraz szkłem wodnym. Podobnie jak panele PCW tworzą szalunek tracony. Układamy je równolegle do zewnętrznej i wewnętrznej strony domu, spinając specjalnymi klamrami. Dom z gotowych elementów zrębkocementowych nie wymaga dodatkowego ocieplenia elewacji. Płyty przeznaczone na ściany zewnętrzne posiadają już wbudowane ocieplenie, które zapewnia odpowiedni poziom termoizolacji budynku, więc takie gotowe domy nie wymagają dodatkowych prac pod tym względem.

Panele styropianowe – panele przeznaczone na ściany zewnętrzne posiadają grubość 19 cm. W ich wnętrzu znajduje się dodatkowe zbrojenie, zapewniające sztywność konstrukcji nośnej. Dom z gotowych elementów styropianowych posiada dobry poziom termoizolacji. Co więcej, ściany są całkowicie pozbawione mostków termicznych. Ich powierzchnia wymaga dodatkowego wykończenia, jednak takie gotowe domy powstają w kilka do kilkunastu tygodni.

Ile kosztuje budowa domu z prefabrykatów?

Atrakcyjne ceny budowy domów z prefabrykatów są jedną z najczęściej docenianych zalet owego budownictwa. Warto jednak pamiętać, że poszczególne technologie mogą generować mniejsze lub większe wydatki. Nie bez znaczenia będzie też cennik producentów, który może wykazywać duże rozbieżności. Najtańsze domy kanadyjskie w technologii szkieletowej wybudujemy za ok. 1 500 zł/m2. Z kolei domy z keramzytobetonu lub prefabrykatów małowymiarowych pochłoną ok. 1 700 zł/m2. Mowa tu o budynkach w stanie surowym zamkniętym. Do kosztów całkowitych należy także doliczyć cenę wykończenia. Koszty budowy pod klucz to kolejne 700 – 800 zł/m2. W ofertach wielu producentów istnieje możliwość wykonania domu do standardu pod klucz. Cennik jest wtedy uzależniony od standardu wykończenia.

Powyższe ceny stanowią wartości orientacyjne. Cennik poszczególnych wykonawców może się nieznacznie różnić. Ostateczna cena zależy też od stopnia skomplikowania bryły budynku oraz zastosowanych rozwiązań technologicznych.

Czy warto inwestować w taki dom?

Wszystkie domy prefabrykowane, także domy drewniane, mają swoje wady oraz zalety. Bezsprzecznym atutem pozostają atrakcyjne ceny wykonania. Jednak to jeszcze nie wszystko. Domy drewniane w konstrukcji szkieletowej (np. domy kanadyjskie) oraz budynki z prefabrykatów mało i wielkoformatowych odznaczają się dużą szybkością wykonania. Prefabrykaty powstają na hali produkcyjnej przez około miesiąc. Montaż budynku trwa dodatkowe kilka do kilkunastu tygodni. W porównaniu z tradycyjną technologią murowaną, jest to znacznie lepszy wynik. Murowane domy jednolite powstają przeważnie przez dwa lata. Pierwszy rok obejmuje doprowadzenie nieruchomości do stanu surowego zamkniętego. W drugim roku wykonuje się prace wykończeniowe. Przyspieszenie owych robót jest co prawda możliwe, ale generuje znacznie większe ceny materiałów budowlanych.

Domy z prefabrykatów, w tym domy kanadyjskie, nie są tak żywotne jak ich murowane odpowiedniki. Nie będą obiektem służącym do zamieszkania przez wiele pokoleń. Jednak inwestycja wydaje się warta rozważenia. Domy drewniane i keramzytobetonowe z pewnością spełnią oczekiwania wielu inwestorów.

Treść artykułu pojawiła się w serwisie dzięki uprzejmości dom.wp.pl. Autor tekstu: Kalkulatory Budowlane